Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Na Mánesce vyučují fyziku badatelsky

Před pěti lety se Základní škola Mánesova po několikaleté přestávce znovu zapojila do mezinárodního programu GLOBE, čili Global Learning and Observation to Benefit Environment - globální učení a pozorování přinášející prospěch životnímu prostředí. Jde o program, ve kterém žáci bádají a učí se o životním prostředí s cílem prospět Zemi. Badatelství je prostředek, cesta k tomu, jak zkoumat životní prostředí. Po letech praxe a zkušeností Máneska nabízí odborné veřejnosti ukázkové hodiny badatelství nejen ve fyzice, ale i v dalších přírodních vědách.
logo ZŠ Mánesova
 

 
 

„Pedagog Pavel Broža se hned zpočátku na základě programu GLOBE zúčastnil workshopu k badatelsky orientované výuce. Ve škole našel několik motivovaných žáků, kteří se intenzivně zapojili do bádání. Vytvořili spolu s dalšími tak dobrý tým, že záhy jezdili na GLOBE Games hned se třemi badatelskými projekty, jak vlastními i ve spolupráci se školami v České republice, v Polsku a Izraeli. Ve spolupráci dodnes pokračujeme,“ uvedla ředitelka školy Marcela Javoříková.

Základní škola Mánesova svou aktivní činností významně oslovila vzdělávací centrum TEREZA. „Díky tomu byla naše škola vybrána jako jedna ze sedmi v České republice pro účast v celorepublikovém vzdělávacím projektu s názvem CIVIS. Jeho cílem bylo ověřit různé metody vzdělávání ve výuce na základních a středních školách. My jsme ověřovali badatelství. Evaluační zpráva z projektu významně říká: ano, GLOBE a badatelství patří do výuky a přináší žákům prospěch, i když je potřeba překonat určité překážky na této cestě,“ sdělila dále ředitelka školy.

TEREZA záhy oslovila zástupce ZŠ Mánesovy s prosbou o natočení propagačního videa na GLOBE Games, které si objednalo vedení celého GLOBE v americkém NASA. „Maxmilián Vanča a Eliška Riesslerová už Mánesku absolvovali, ale další protagonisté Štěpán Riessler a Štefan Lee Grivalský jsou stále žáky naší školy,“ pochlubila se ředitelka.

Další úspěch slavila Máneska projektem dnes již bývalých žáků „Závislost dešťových srážek na nadmořské výšce ve Zlínském kraji“. Projekt uspěl na GLOBE Mezinárodní virtuální vědecké konferenci ziskem tří hvězdiček ze čtyř možných. „Kritéria jsou velmi přísná a hodnocení bylo dvě hvězdičky nad očekávání. Díky tomuto i zapojení do Evropské fenologické kampaně získáváme pro školu mnohá mezinárodně uznávaná ocenění, na které byl školní rok 2018/2019 bohatý,“ pochvaluje si Marcela Javoříková.

Prestižního pozvání se dostalo v listopadu 2018 Pavlu Brožovi na tréning GLOBE učitelů a koordinátorů do Toulouse ve Francii. Posledním takovým úspěchem zapojení školy do GLOBE je účast učitele Broži na letní mentorské škole. „Tam jsem se stal oficiálně mentorem GLOBE a od 18. listopadu jsem oficiálně uveden jako služebně nejmladší na stránce mentorů. Na letní škole jsme si každý vypracovali svůj mentorský plán pro rok 2019/2020. Otevřená badatelská hodina, která v naší škole proběhla v pondělí 18. 11. byla prvním krokem realizace mého plánu. Dalším již pevně daným v kalendáři je uspořádání GLOBE kafé v březnu 2020,“ řekl Pavel Broža, který také píše badatelské lekce pro GLOBE a pro fyziku. Jedna vyšla v metodice, která vznikla v rámci CIVISU, ostatní jsou na jeho neoficiálním padletu k BOVu, a některé, které už prošly schvalovacím procesem, jsou na Badatele.CZ nebo na GLOBE webu, když jde badatelské lekce. Sám už dvakrát lektoroval badatelství na konferencích k CIVISU a k Elixíru v Hradci Králové.

 

Badatelská lekce byla realizována ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské kosmické agentury ESA, ESERO Česká republika a s projektem „Místní akční plán II ORP Otrokovice“, reg. číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008582, který je spolufinancován Evropskou unií.

 

 

 

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice  

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz 

 

 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 22.11.2019 / 22.11.2019 | Zveřejnit od-do: 22.11.2019-5.1.2020

Líbí se?

 50% |  50%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • Pavel Dirda – adventní koncert
  13.12.2019 18:00
  Bývalý člen hudební skupiny Gulo Čar, držitel hudební ceny Anděl, který spolupracoval m. j. i s Lucií Bílou či Davidem Kollerem, se představí v Městské galerii Otrokovice v pátek 13. prosince od 18 hodin
  vstupné (na místě) 70 Kč
 • SVÁROVANKA
  15.12.2019 14:00 - 18:00
  Krojovaná dechová hudba Svárovanka pochází ze srdce Moravského Slovácka, Strážnice. Její kořeny sahají do roku 1986, kdy z absolventů LŠU vzniká mládežnická dechová hudba, později nazvaná dle známé vinařské trati Strážnicka „Svárové“. Svárovanku tvoří amatérští muzikanti, kteří se však snaží o co nejvyšší úroveň produkované hudby, důkazem čehož je i vítězství ve finále soutěže malých dechových orchestrů „POLKA FEST 2000“. Kapela natočila několik CD i DVD, absolvovala řadu vystoupení v zahraničí a v roce 2006 se představila v pořadu České televize „Zveme Vás na vinobraní“. Svárovanka hraje repertoár moravských i českých skladatelů, ale může se pochlubit i autory z vlastních řad. Kapelníkem je Tomáš Hanák, zpívají Jana Hanáková, Marie Holubíková, Tomáš Hanák a Stanislav Horváth.
 • Džentlmen a indiánka
  16.12.2019 18:00
  Pod nezvyklým názvem „Džentlmen a indiánka“ bude zahájena v pondělí 16. prosince v 18 hodin v Městské galerii v Otrokovicích výstava soch a fotografií životních partnerů, sochařky Evy Vavrečkové a fotografa Libora Stavjaníka. Svou dosavadní prací dokázali, že půjde o výstavu bezesporu velmi kvalitní.
 • JAKUB SMOLÍK – VÁNOČNÍ KONCERT
  16.12.2019 19:00
  Libor Houšť uvádí:
  Vánoční koncert Jakuba Smolíka s kapelou je plný jeho největších hitů a současně i krásné vánoční atmosféry. Jakub je známý jako věčný romantik, oblíbený zpěvák a výborný vypravěč. Na svém kontě má více než 25 vydaných alb a kompilací a v ČR patří k interpretům s největší fanouškovskou základnou. V září letošního roku oslavil kulaté jubileum, jež doprovázelo i speciální narozeninové turné. Jako hosté vánočního koncertu vystoupí děti z pěveckého sboru Studánka při ZŠ Mánesova Otrokovice.
 • VÁNOČNÍ KONCERT ŽPSO
  21.12.2019 17:00
  Vánoční koncert s Českou mší vánoční od Jakuba Jana Ryby. Účinkují: Ženský pěvecký sbor Otrokovice, Mužský pěvecký sbor Hlahol Mysločovice, Chrámový sbor Tibi Zlín, Komorní orchestr zlínských učitelů. Sólisté: Marie Fujeríková – soprán, Vlasta Skopal-Procházková – alt, Mario Taravella – tenor, Michal Mynář – bas. Dirigent: Marek Obdržálek
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Prosinec 2019 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
47. týden2526272829301
48. týden2345678
49. týden9101112131415
50. týden16171819202122
51. týden23242526272829
52. týden303112345

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 3763


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém