Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Zápach obtěžuje občany našeho města

Konec června a července byl pro obyvatele části Bahňáku, Kolonky a pracovníky podniků v lokalitě Kučovaniny obdobím, kdy se nepravidelně, ale převážně v nočních a časných ranních hodinách objevoval velmi často silný, obtěžující zápach.
logo města Otrokovice
 

 
 

Přesto, že je na území města více možných potenciálních zdrojů zápachu, v uvedeném období byl tentokrát zvláště v některých ulicích části Bahňák zcela dominantní zápach z provozu společnosti MAT. Provoz společnosti MAT (bývalá kafilerie) zpracovává surovinu z potravinářského průmyslu na moučku, která je základem pro výrobu krmných granulí pro domácí zvířata. Provoz tohoto zařízení je povolen tzv. integrovaným povolením, vydaným Krajským úřadem Zlínského kraje. Z hlediska zákona o ochraně ovzduší zařízení spadá do kategorie „vyjmenovaný zdroj“. Kontrolu takovýchto zařízení vykonává podle zákona o ochraně ovzduší výhradně Česká inspekce životního prostředí. Městský úřad formálně nemá k tomuto zařízení žádnou kompetenci.

Jako starosta města jsem vyzval vedení společnosti MAT k jednání, které se uskutečnilo 18. července. Jednatel společnosti prezentoval záměry po změně vlastnické struktury firmy a vysvětlil provozní situaci s tím, že společnost uznává svůj podíl na produkci pachových látek. Jako důvod uvedl zastaralost některých částí technologie a poruchu lisu, nutnost dobudování části haly v místě expedice moučky a v neposlední řadě připustil i lidský faktor způsobující provozní nekázeň. V návaznosti na výše uvedené také vysvětlil jaká investiční a organizační opatření, která by měla současný stav napravit, již realizují či připravují.

Vzhledem k tomu, že se velmi intenzivní zápach projevil i ve dnech následujících po výše uvedeném jednání, byl dne 26. července odeslán České inspekci životního prostředí podnět k prošetření činnosti aktuálně hlavních zdrojů pachových látek, tedy provozu MAT a areálu ČOV.

Jak bylo výše uvedeno, město ani městský úřad nemá po stránce ochrany ovzduší žádné oprávnění ke kontrole zmíněných provozů ani možnost ukládat nápravná opatření. Protože zápach tohoto charakteru téměř není možno reálně změřit, jsou hlavním důkazem, který může město opatřit a použít, záznamy o výskytu obtěžujícího zápachu. Tyto doklady vznikají buď formou evidence písemných, ústních, telefonických a jiných podnětů obyvatel vedené odborem životního prostředí nebo formou úředních záznamů pořízených městkou policií. V letošním roce bylo až do konce června podnětů od občanů naprosté minimum, protože se zápach objevoval jen občas. Situace se dramaticky zhoršila koncem první dekády července a podněty od Vás, občanů převážně z Bahňáku přišly ve velkém množství až v průběhu tohoto měsíce. Na základě téměř devadesáti stížností jsme zahájili jednání s vedením firem, kde se dalo předpokládat, že jsou původci tohoto zápachu. Podněty od Vás občanů nám umožňují zvýšení tlaku na kontrolní orgány k řešení problému. Proto Vám za ně děkujeme. Stejně jako v předchozích letech proto opakovaně připomínáme, že každý může přispět k řešení tím, že pošle na město informaci o výskytu zápachu. Možností, jak to udělat, je několik. Ideální je vyplnění a odeslání dotazníku, přístupného na webu města nebo e-mail, který obsahuje tyto informace:

 • místo kde se zápach vyskytl (např. ulice, číslo popisné nebo jiné upřesnění místa)

 • v jakém časové rozmezí zápach trval

 • charakteristika zápachu příp. označení zdroje

Kromě výše uvedeného je možné v pracovní době zápach telefonicky oznámit na městském úřadu nebo v mimopracovní době na stálou službu městské policie. Každý má také možnost podat podnět České inspekci životního prostředí přímo.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka pod čarou:

Co se týká problematiky obtěžování zápachem, je faktem, že ji zákon o ochraně ovzduší řeší nedostatečně. Město na tuto skutečnost dlouhodobě poukazuje a podporuje iniciativu dalších měst a obcí požadujících změnu zákona. Proto také např. město v roce 2016 opakovaně vyzývalo občany, aby připojili svůj podpis k petici v době, kdy byla projednávána novela zákona, která měla tento stav změnit. Faktem však je, že odezva obyvatel byla velmi malá. Je evidentní, že plamenné diskuze „uličních výborů“, v restauracích a na facebooku, také mnoho nevyřeší. Stejně tak není řešením osočování, obviňování a spílání lidem na radnici. Jediným řešením je spojit síly a udělat pro věc vše, co je v našich silách.

A pak je tady ještě jedno řešení. A sice, že by se vlastníci a šéfové provozů, které nám dlouhodobě znepříjemňují život, konečně začali chovat slušně a vůči obyvatelům města a svým zaměstnancům korektně. Začněte otevřeně komunikovat místo osvědčené taktiky „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ a neřešit tento problém. Ukrojte si ze zisku na potřebné investice a podílejte se na rozvoji našeho města a vytváření standardního životního prostředí pro naše občany.

 

Mgr. Jaroslav Budek, starosta města

  

 

 

 

 

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz   

 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 27.7.2017 / 27.7.2017 | Zveřejnit od-do: 27.7.2017-10.9.2017

Líbí se?

 80% |  20%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • IN-LINE ZÁVODY
  26.8.2017 9:00, Městský in-line ovál Otrokovice-Trávníky
  Přijďte fandit bruslařům na 3. kolo Otrokovického in-line poháru!
  Typ akce: Sportovní akce
 • RODRIGO RODRIGUEZ
  26.8.2017 19:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Bratrská jednota baptistů Zlín pořádá kytarový koncert RODRIGO RODRIGUEZ.
  Světoznámý kytarista opět v České republice. Přijďte si poslechnout jeho výjimečný talent a zajímavý osobní příběh. Více na www.rodrigo-koncert.cz
  Typ akce: Kulturní akce
 • Rozloučení s prázdninami aneb SRPNOVÁ NOC
  26.8.2017 20:00
  Tradiční taneční zábava se skupinou PREMIER a diskotékou Dalibora Dědka. Program na dvou pódiích. Kvalitní občerstvení zajištěno!

  Vstupné 100 Kč.
  Typ akce: Kulturní akce
 • ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI
  27.8.2017 14:00
  Přijďte se rozloučit s prázdninami v neděli 27.8.2017 od 14 hodin do Lanáčku Otrokovice. Bude zde spoustu her, tance a další zábavy.
  Typ akce: Ostatní
 • VÝSTAVA NA LOUCE
  1.9.2017 15:00 - 18:00
  Přijměte pozvání na ojedinělou výstavu, kterou pořádá spolek Rozumění. Výstava se uskuteční 1. září 2017 od 15 do 18 hodin.
  Typ akce: Kulturní akce
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Září 2017 >>

PoÚtStČtSoNe
35. týden28293031123
36. týden45678910
37. týden11121314151617
38. týden18192021222324
39. týden2526272829301
40. týden2345678

Další akce


Anketa

Kterou část Otrokovických letních slavností si nejvíce užijete?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 175


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém