Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Zeleň ve městě udržují technické služby i s ohledem na prohlubující se sucho

Na jedné straně se město potýká se stížnostmi občanů, že je tráva přerostlá, na druhé straně čelí kritice jiné části občanů, že časté sečení trávy je neekologické. Všem názorům ale nejde vyhovět. Pracovníci technických služeb se snaží udržovat zeleň vyváženě.
vlčí máky
 

 
 

Foto: Šárka Šarmanová, redaktorka ON


Technické služby Otrokovice udržují v našem městě celkem 80 ha travnatých ploch. Tyto plochy jsou z pohledu intenzity údržby rozděleny do tří kategorií a to:

1. kategorie představuje centrální plochy, což jsou například parky, náměstí, okolí základních a mateřských škol. Tyto plochy se  sečou nejintenzivněji přibližně 5 - 8x ročně v závislosti na průběhu počasí. Do 2. kategorie spadá tzv. sídlištní zeleň, která je sečena s ohledem na počasí asi 3 - 5x ročně. Poslední 3. kategorií jsou lesoparky, zeleň kolem komunikací mimo centrum města a okrajové části města, a ty se sečou 2  -3x ročně.

„Při seči musíme reagovat na prohlubující se sucho. Nejintenzivněji sečeme na jaře, kdy tráva roste nejvíce, což bývá nejčastěji měsíc květen, dále pak na podzim v měsících září a říjnu. Přes léto, kdy přetrvává suché počasí, seč výrazně omezujeme,“ vysvětluje jednatel Technických služeb Otrokovice Vladimír Plšek.

V současné době ve společnosti rezonují názory na omezování sečení z důvodu zpomalení výparu vody z půdy „Sečení v obydlených lokalitách však nelze omezit úplně, protože v trávnících se vyskytují vedle žádoucích travin také nejrůznější druhy vytrvalých bylin a plevelných trav, které právě v suchém letním období dominují. Tyto rostliny mohou způsobovat alergie, hostit parazity a nepůsobí zrovna pěkným dojmem. A to je důvod, že i v letních měsících je nutno v omezené míře travnaté plochy udržovat,“ upozorňuje dále jednatel.

V okrajových částech města jsou vytipovány lokality, které jsou ponechány jako klasické louky, tzn. je zde prováděna seč maximálně dvakrát ročně, což umožňuje vyrůst a vykvést typickým lučním bylinám. „Tato místa udržujeme tak, abychom podpořili výskyt hmyzu, například brouků a motýlů. V tomto režimu je udržována například lokalita Dubnická, některé příkopy a okraje polních cest mimo město, lesopark na Štěrkovišti apod.,“ vyjmenovává Vladimír Plšek. Dodává, že právě zde nastává rozpor mezi občany, kdy jedna část obyvatel si stěžuje na to, že se tráva v těchto lokalitách neseče a vyskytují se zde klíšťata a komáři, a zcela opačný názor pak mají ekologicky zaměření občané.

Na podporu ubývajícího hmyzu se v některých lokalitách lesoparků zakládají tzv. broukoviště. Kmen pokáceného stromu se ponechá ležet na místě, aby se v něm mohly vyvíjet larvy brouků a jiného hmyzu. I v centrálních částech našeho města lze najít menší plochy, které jsou udržovány jako tzv. květnaté loučky. To jsou místa, kde na jaře vykvétají cibuloviny (zejména narcisy) a po odkvětu těchto cibulovin zde přes léto vyrůstá květnatá louka obsahující nejen trávu, ale i kvetoucí byliny. Tato místa pracovníci technických služeb sečou pouze 2x ročně, a tím se vytváří útočiště pro hmyz i v centru města. Jedná se například o loučky v parku před Sokolovnou, ulici Komenského a v parku před Společenským domem.

Trendem současné doby, který zkrášlí vzhled města a zároveň vytváří příznivé podmínky pro hmyz, jsou tzv. letničkové záhony z přímého výsevu. To znamená, že do připravené půdy je přímo vysévána pestrá směs okrasných květin tzv. letniček, které od jara do podzimu zdobí město. „Tyto záhony jsme založili např. u hasičské zbrojnice, pod Sokolovnou a v parku na Bahňáku,“ uzavřel Vladimír Plšek.

 

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 21.5.2020 / 21.5.2020 | Zveřejnit od-do: 21.5.2020-12.7.2020

Líbí se?

 62% |  38%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • OTROKOVICKÉ SPRINTY
  6.6.2020 10:00 - 17:00
  TJ Jiskra Otrokovice - oddíl veslování Vás zve na první závod veslařské sezóny 2020 - Otrokovické sprinty. Mistrovství Moravy ve sprintu, kterého se zúčastní téměř 200 závodníků, kteří budou bojovat o mistrovské tituly se bude konat 6. června 2020 od 10:00 do 17:00 hodin v rekreační oblasti Štěrkoviště.
 • TESTOVÁNÍ REPREZENTACE NA DLOUHÉ TRATI
  13.6.2020 10:00 - 13.6.2020 16:00
  TJ Jiskra Otrokovice oddíl veslování bude 13.června od 10:00 do 16:00 pořádat Testování reprezentace na dlouhé trati. Testování se zúčastní juniorští a seniorští reprezentanti České republiky. Tato akce bude také testem na Mistrovství České republiky, které se bude konat v příštím roce na stejné trati. Místo konání: řeka Morava; úsek Otrokovice - Napajedla, Pahrbek.
 • SLEDGE, krajina, lidé - výstava fotografií
  18.5.2020 18:00 - 13.6.2020
  Fotoklub Beseda Otrokovice srdečně zve 18.5.2020 v 18 hodin do Městské galerie Otrokovice na vernisáž výstavy snímků Jaroslava Kvapila, dlouholetého fotografa sledge hokejového týmu SHK LAPP Zlín, u příležitosti autorova významného životního jubilea. Mnoho momentek ze zápasů v minulosti získalo ocenění ve fotografických soutěžích po celém světě. O tom, že Zlín je dlouhodobě nazýván Mekkou sledge hokeje v ČR, se přesvědčíte na výstavě, která potrvá do 13. 6. 2020.
  Typ akce: Kulturní akce
 • SVĚT BAREV - obrazy Zdeňka Maráška
  15.6.2020 18:00 - 12.7.2020
  V Městské galerii Otrokovice se představí výtvarník Zdeněk Marášek. Výstava s názvem Svět barev bude zahájena v pondělí 15. června v 18 hodin za účasti autora. Výstavu pořádá výtvarný spolek Rozumění. Veřejnost je srdečně zvána.
  Zdeněk Marášek je uherskohradišťský rodák. Od roku žije 1964 v Otrokovicích. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se vyučil truhlářem. V té době začal vyřezávat intarzie z dýh a malovat temperou. Následně navštěvoval výtvarné hodiny u malíře Drahoslava Janíka, kde získal základy malířských technik. V současné době pracuje s akrylem na sololitu ve větších rozměrech na hrubším strukturálním podkladu a vytváří menší obrazy v oleji. Nemá svůj vyhraněný malířský styl. Jeho obrazy vyjadřují spíše výtvarný temperament, momentální nápady a nálady. Upozorňují na sebe především svým plným barevně zvučným rytmem tvarů.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červen 2020 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
22. týden1234567
23. týden891011121314
24. týden15161718192021
25. týden22232425262728
26. týden293012345
27. týden6789101112

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 5878


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém