Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Ohlédnutí do historie služby Terénní program Samaritán

V letošním roce slaví Charita Otrokovice 30 let od svého vzniku. Za dobu jejího působení vznikla, nejen na území Otrokovic, celá řada služeb pomáhajících potřebným v různých životních situacích.
logo Charity
 

 
 

Jednou z nejmladších a nejmenších služeb v Charitě Otrokovice je Terénní program Samaritán, jejíž pracovníci začali mapovat terén ve Zlíně a v Otrokovicích začátkem roku 2006.

 „Velmi jsme si tehdy uvědomovali, že je potřeba přistupovat k práci s lidmi bez domova komplexně. Tedy pracovat se všemi, ne jen v rámci Azylového domu Samaritán a následně Noclehárny Samaritán, ale i s těmi, kteří přebývají venku,“ upřesnil Pavel Polák, tehdejší vedoucí střediska Samaritán – služby pro lidi bez domova.

„První návštěvy v terénu byly bez výsledku. Nikoho jsme nepotkávali a uvažovali jsme i o tom, zda to má smysl. Pak jsme ale objevili několik lidí, kteří přespávali venku, a služba se pomalu rozvíjela. Začali jsme také jezdit s dodávkovým autem, kde jsme měli pro lidi bez domova teplou polévku, oblečení a další pomoc,“ doplnil Pavel Polák.

Výjezdy do terénu probíhaly v rámci projektu ESF, který se realizoval pod záštitou Azylového domu Samaritán. První terénní pracovník jezdil podle svých časových možností v Otrokovicích a ve Zlíně. Kontaktoval klienty, které už znal z Azylového domu, a přebývali zrovna venku i nové lidi bez domova. K navazování kontaktu s klienty pomáhal i balíček s chlebem a paštikou, který si pracovník čas od času vzal s sebou. Postupně se začalo s pomocí při vyřizování sociálních dávek, občanek a různých požadavků klientů.

Další rozvoj služby nastal na konci roku 2007, kdy se začalo chodit do terénu častěji. To už zde působil Tomáš Bernatík, který se o rok později stal vedoucím služby. Od roku 2008 došlo k navýšení počtu pracovníků na 1,5 úvazku a denně proběhl kontakt s více než deseti klienty. Pravidelně se chodilo na odbory sociálních věcí, úřady práce, matriky, azylové domy, ubytovny. Situaci klientů na ulici se dařilo velmi pozitivně zlepšovat.

„Velmi dobře si vybavuji, jak se na mě lidi dívali, když jsem s batůžkem postával každý den u nákupních center, na autobusových, vlakových nádražích a dalších frekventovaných místech a bavil se s klienty. Ani nechci vědět, co se jim honilo hlavou,“ vzpomíná s úsměvem na nechápající pohledy kolemjdoucích Tomáš Bernatík. „Z každého úspěchu s klienty jsem měl velkou radost a to mi dodávalo síly do další práce a odvahu chodit na někdy i dost nebezpečná místa, “ doplnil.

 „Mnoho lidí si myslí, že bezdomovci jsou divní, což je do jisté míry i pravda. Mnohokrát jsou to ovšem lidé se zdravotními problémy, včetně různých duševních poruch. Na to se nedokážeme často povznést a vidíme vždy jen to nejhorší; špinavé, unavené a utrápené lidi, kteří si život venku zjednodušují alkoholem. Část lidí neumí bohužel ani jinak žít,“ dodal Tomáš Bernatík.

Díky dalšímu financování z ESF se v roce 2009 začalo s poskytování služby také v Holešově, a pro Zlín a Otrokovice se navýšily úvazky pracovníků. Prohlubovala se spolupráce s obcemi a dalšími institucemi. Na konci roku 2012 financování z ESF skončilo a s tím i spolupráce na území města Holešova. Od roku 2013 až doposud jsou ve službě 2 pracovníci, kteří v pracovní dny vyjíždí do terénu v Otrokovicích a ve Zlíně. Každých 14 dnů navíc probíhají tzv. „Mobilní kanceláře“, kdy se jezdí na určená místa s autem s teplou polévkou a další materiální pomocí.

„Za 15 let terénní pomoci pro lidi bez domova jsme prochodili již mnoho párů bot a věřím, že jsme pomohli velké spoustě lidí se z ulice dostat nebo alespoň trochu zlepšit jejich život,“ uzavírá vzpomínání na začátky Terénního programu Samaritán Tomáš Bernatík.

 

Další informace:                                              

Vladana Trvajová                                                       

Fundraiser                                                                  

@ vladana.trvajova@otrokovice.charita.cz                    

tel: +420 731 619 771                                                  

 

Tisková zpráva Charity Otrokovice

 

 

Romana Pastuszková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

pastuszkova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz 

 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 12.4.2021 / 12.4.2021 | Zveřejnit od-do: 12.4.2021-6.6.2021

Líbí se?

 52% |  48%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • LÁŽO PLÁŽO FEST
  4.9.2021
  Lážo Plážo Fest je městský hudební festival, který se koná v prostředí otrokovické Rekreační oblasti Štěrkoviště a kombinuje aktivní odpočinek se zábavou. Po úspěšném prvním ročníku se vrací v sobotu 4. září 2021. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Nad akcí převzala záštitu starostka města Otrokovice, paní Hana Večerková.

  Hudební program LPF na sobotu 4. září 2021 (zatím potvrzené kapely): Rybičky 48, Ben Cristovao, Vypsaná Fixa, Kapitán Demo, John Wolfhooker a Medial Banana.

  Více info na www.lazoplazofest.cz

  Kontakt na pořadatele: Jan Svoboda, 602 769 731, povidej@lazoplazofest.cz
  Typ akce: Kulturní akce
 • Městská galerie Otrokovice zve návštěvníky na výstavu fotografií
  3.5.2021 - 23.5.2021
  Vstup je volný. Městská galerie Otrokovice je otevřena každý den kromě pondělí od 14 do 18 hodin
  Typ akce: Kulturní akce
 • Obor grafický design Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště vystavuje v Otrokovicích
  24.5.2021 - 20.6.2021
  Ve dnech od 24. května do 20. června 2021 můžete v Městské galerii v Otrokovicích zhlédnout výstavu prací žáků oboru grafický design Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště.
  Hradišťská UMPRUMka dlouhodobě patří k nejvýznamnějším centrům středního uměleckého vzdělávání v České republice. Grafický design je jedním z devíti vyučovaných oborů. Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 24. května v 18 hodin.
  Výstava v Městské galerii Otrokovice prezentuje výběr prací žáků za posledních deset let. Její návštěvníci si mohou prohlédnout díla nejenom z oblasti grafického designu a ilustrace, ale také volnou tvorbu, která je zastoupena několika grafickými technikami, konkrétně litografií, hlubotiskem a linorytem. Součástí výstavy jsou i ukázky z knižní tvorby, které se žáci na daném oboru rovněž věnují.
  Výstava je určena jak pro širokou veřejnost, tak pro případné zájemce o studium na této škole.
  S výjimkou pondělí je v galerii otevřeno každý den od 14 do 18 hodin.
  Typ akce: Kulturní akce
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Květen 2021 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
17. týden262728293012
18. týden3456789
19. týden10111213141516
20. týden17181920212223
21. týden24252627282930
22. týden31123456

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 8110


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém