Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Požární hlásiče se staly předmětem výzkumu mladého hasiče

Pomáhat lidem v oblasti požární ochrany chce osmnáctiletý Adam Klimek student a člen SDH Kvítkovice. Ten je jedním z žadatelů o grant talentované mládeži, kterým město Otrokovice každoročně podporuje nadané děti. Díky poskytnutým financím se Adam může mimo jiné věnovat vědeckým projektům. Jeden z nich se zaměřuje na porovnání požárních hlásičů.
hlasice
 

 
 

Svůj výzkum prováděl v laboratorních podmínkách na SPŠCH Pardubice, kde je studentem. Testování bylo také provedeno v reálném vnitřním prostředí s rozměry odpovídajícími bytu, a to v prostorách k tomuto účelu zapůjčenými městem Otrokovice. Přístroje využité při výzkumu byly zapůjčeny z Institutu ochrany obyvatelstva, jediného výzkumného zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky.

 

Výsledek studie prezentuje Adam Klimek veřejnosti následovně:

 Když se lidé baví o požárních hlásičích, často pouze v souvislosti s tím, že ho musí mít v novostavbě. Ale málokdy se už opravdu pozastaví nad tím, že dokáží zachránit život.

Proto jsme otestovali efektivitu čtyř základních opticko-kouřových hlásičů v cenové relaci od 93 korun až po 580 korun. Nejlevnější z nejmenovaného obchodního řetězce distribuujícího levné zboží a následně zbytek z autorizovaných obchodů zaměřených na požární ochranu.

Než Vám ale řekneme, jak testování dopadlo, dovolíme si říct trochu suché teorie.

Autonomní opticko-kouřové požární hlásiče dokáží fungovat samy o sobě. Stačí jim jen dodat zdroj (baterii). Skládají se z několika základních část a to: základové desky, reproduktoru, tmavé komory s diodou vyzařující infračervené světlo, baterie, indikační diody, testovacího tlačítka a krytu.

Tyto části tvoří mechanismus, který funguje na jednoduchém ale přesto velice efektivním způsobu. Baterie dodává energii infračervené diodě, která prosvěcuje tmavou komoru. Pokud se do této komory dostane kouř, či jiná částečka, naruší se paprsek a spustí se poplach. Ten vypadá tak, že prvních přibližně pět vteřin pouze bliká malá červená kontrolka na spodní straně hlásiče a následně začne hlasitá zvuková výstraha se silou 85 decibelů.

 A teď zpátky k samotnému testování.

Všechny hlásiče jsme podrobili testům v laboratoři a v bytě. Vždy byly zachovány stejné podmínky. Testovány byly látky, které nejčastěji způsobují požáry v domácích a pracovních prostorech.

 Testy v laboratoři bylo zjištěno, že detekce je velice rychlá (řádově do 30 vteřin) a rozdíl mezi hlásiči v nejvyšší a nejnižší cenové relaci je přibližně  10-15 vteřin. Což není velký rozdíl. V bytovém prostoru je čas detekce samozřejmě o něco delší. Maximální rozhraní detekce zde bylo 2,5 - 3 minuty. Což je velice rychlé a při požáru v domácnosti máte dalších 5 minut na to opustit prostor, než bude hrozit vážné ohrožení Vašeho života a zavolání hasičů v co nejkratší době od vzniku požáru S hlasitostí, kterou vydává, vám dokáže zachránit majetek a dokonce i holý život, nejen ve dne ale i v noci.

 Všechny tyto hlásiče vám dokáží zachránit život. Je však důležité si uvědomit kvalitu použitého materiálu a výdrž baterie. Určitě se vyplatí malinko investovat a pořídit hlásiče o něco dražší a od odborné firmy a výrobce. Za nás určitě doporučujeme koupi požárních hlásičů v cenové relaci kolem 500,-Kč.

 V případě zájmu o tuto problematiku, či jakýchkoliv dotazů, můžete navštívit naše webové stránky firesafetycz.cz, kde se nachází kompletní popis našeho projektu a mnoho dalších informací, nebo nás kontaktovat na emailu firesafetycz@gmail.com

  

Adam Klimek je obyvatelem Otrokovic, členem SDH Kvítkovice, studentem Střední průmyslové školy chemické  Pardubice, obor požární ochrana se zaměřením Technik chemické služby. Účastnil se prestižní soutěže pořádané spolkem AMAVET, tedy spolkem dětí, mládeže a dospělých, jehož cílem je vytváření a rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědu a techniku v České republice. Soutěž umožňuje postup do nadnárodních soutěží. V projektu i nadále pokračuje, rozvíjí a bude jej také prezentovat v následujícím ročníku.

 

 

  

 

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 21.7.2022 / 21.7.2022

Líbí se?

 62% |  38%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • LETNÍ KINO V PŘÍSTAVIŠTI - V LÉTĚ TI ŘEKNU, JAK SE MÁM
  20.8.2022 21:00, přístaviště Baťov
  Přístaviště Baťov!
  Slovensko, Česko 2022, 110 min., přístupné bez omezení
  Komedie
  V létě ti řeknu, jak se mám mapuje životy bývalých spolužáků ze střední školy, kteří se i roky po skončení školy stále stýkají. Každý z nich má jiný životní příběh, jiné radosti i starosti, ale i tajemství, která do party vnáší vtip i napětí. Do života hlavních postav vstupujeme těsně před Vánoci, po kterých přichází nový rok, ve kterém mají všichni oslavit čtyřicátiny. Hrdiny nacházíme v různých fázích života, přitom jejich osudy se díky náhodám proplétají víc než dosud.
  Režie: Marta Ferencová. Hrají: Tereza Kostková, Ondřej Sokol, Martin Hofmann, Dana Rogoz, Andreea Vasile, Marián Miezga, Ján Koleník, Soňa Norisová a další.
 • NÁMĚSTÍ 2022
  28.8.2022
 • ROZUMĚNÍ / Ivana Kotásková
  29.8.2022 18:00, Městská galerie
  Výstava soch a akvarelů Ivany Kotáskové, výtvarnice a pedagožky výtvarného oboru na ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích.
  Vernisáž se uskuteční v pondělí 29. 8. v 18:00 hodin v Městské galerii Otrokovice.
 • Slavnostní večer k výročí založení samostatného ČSR
  27.10.2022
 • LAMPIONOVÝ PRŮVOD A OHŇOSTROJ
  16.11.2022
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Srpen 2022 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
31. týden1234567
32. týden891011121314
33. týden15161718192021
34. týden22232425262728
35. týden2930311234
36. týden567891011

Další akce


Anketa

V případě, že by mělo dojít k sjednocení názvosloví pro pojmenování místní části Bahňák – Baťov bych volil/a jako jediný oficiálně užívaný název:

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 335


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies