Cesta: Titulní stránka
„V roce 2024 jsme zaevidovali celkem 266 záznamů o zjištěném zápachu. Nejčastěji lidé hlásili zápach gumárenského charakteru, což bylo v 151 případech. Dále šlo 46x o zápach kafilerní, 28x o čistírenské kaly, 9x zápach potravinářský, 8x spáleninový, 5x kanalizační, 4x cítili hnůj či mrvu a v 15 případech šlo o jiný zápach. V roce 2023 bylo zaevidováno celkem 444 záznamů, což je v meziročním srovnání o 178 hlášení více než v roce 2024. Výrazně vyšší číslo jsme tenkrát evidovali u kafilerního zápachu, který byl hlášen 192 krát. Čistírenské kaly lidé cítili v 52 případech. Ostatní hlášení byla v přibližně stejném počtu,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Anna Pšejová.
Není bez zajímavosti, že v oblasti gumárenského zápachu, není pokles na první pohled viditelný, nicméně nejvíce hlášení odbor evidoval v prvním kvartálu (leden – březen), kdy byla občany zaznamenána více než polovina z celkového množství hlášení. Právě po tomto období společnost Continental Barum dokončila projekt eliminace pachových látek z míchárny kaučukových směsí a spustila technologii na bázi studené plazmy. Projekt tak završil více než desetileté snažení společnosti v oblasti eliminace pachové zátěže. Realizaci řady opatření pro lepší životní prostředí za téměř miliardu korun potvrzuje i tisková mluvčí společnosti Continental Barum Regina Feirferlíková. „V minulosti jsme opakovaně testovali různá zařízení na eliminaci pachové zátěže z gumárenské výroby jako například kombinace UV záření a generátoru ozónu, záchyt pachů na nanofiltrech či technologie gelových kapslí či pilotní instalace technologií k eliminaci pachových látek na bázi jejich oxidace. Postupně jsme do praxe začali zavádět ty nejúčinnější. V roce 2022 byla zprovozněna filtrace vzduchu z lisovny osobních plášťů a v loňském roce byla dokončena instalace technologie na bázi studené plazmy. V rámci tohoto projektu došlo k propojení vzduchotechnických potrubí všech míchacích linek a chladiček směsí a jejich napojení ke třem jednotkám studené plazmy. Všechny tři instalované jednotky jsou schopny vyčistit během jedné hodiny až 860 000 m3 znečištěné vzdušiny. Na základě autorizovaného měření pachových látek, v závislosti na vstupní koncentraci, byla potvrzena až 76% účinnost instalované technologie k eliminaci zápachu. K celkovému zlepšení produkovaných emisí přispívá i využívání tepelné energie výhradně z paliva z čistě obnovitelných zdrojů a nově otevřený plně automatizovaný velkokapacitní sklad, který výrazně redukuje přepravu a převozy plášťů do externích skladů mimo Otrokovice. Eliminuje se tak až 16 720 převozů do jiných skladů za rok,“ připomněla některé z aktivit mluvčí společnosti s tím, že není jedinou pneumatikárnou ve městě.
Continental Barum ale není jedinou společností, která realizuje opatření na snížení zápachu. „Stále hledáme řešení, která by vedla ke zlepšení situace. Loni jsme výměnou náplně obnovili další část biofiltru a v letošním roce budeme pokračovat. Kvalitu náplně budeme nadále sledovat a v případě potřeby ji vyměníme. Postupně bude docházet i k výměně starých zařízení za nová, více uzavřená. Všechna tato opatření směřují jednak ke zlepšení pracovního prostředí, ale také prostředí kolem naší společnosti,“ uvedl Petr Lysák, jednatel společnosti N.C.Feed, která provozuje kafilerii s tím, že celkové investice do úpravy provozu přesáhly již částku 30 milionů korun. Přesto úplná eliminace a odbourání vzniku pachových látek u tohoto druhu výroby není možná.
V souvislosti se zápachem je často zmiňována i Čistírna odpadních vod společnosti TOMA, která má soubor patnácti opatření proti zápachu stanoven ve svém provozním řádu. Například zajistit minimální množství odvodněných kalů na mezideponii v areálu ČOV, minimalizovat manipulaci s odvodněným kalem, míchání v homogenizačních nádržích, maximálně využívat dobu zdržení ve vyhnívacích nádržích, důsledně dodržovat a dbát na zakrytí všech jímek v provozu a další. „Mimo opatření vyplývající z provozního řádu aktuálně probíhá projektová příprava zastřešení nad deponií odvodněného kalu v takovém rozsahu, aby pokrylo plochu potřebnou pro skladování dostatečného množství odvodněného kalu včetně rezervy při výpadku možnosti odvážet na skládku, jinými slovy tak, aby odvodněný kal již nebyl po realizaci zastřešení nikdy deponován mimo zastřešenou plochu. Součástí projektu zastřešení bude také realizace ‚zástěny‘ směrem k vnější straně areálu tedy směrem k řece Dřevnici,“ uvedl Petr Štěpánek, vedoucí odboru ČOV.
Vedení radnice v této věci intenzivně komunikuje se samotnými společnostmi, ale také orgány, které mají v této oblasti potřebné kompetence. „Problematika zápachu je v Otrokovicích důležitým a stále živým tématem. Vnímáme reakce občanů na daný stav a průběžný monitoring provádíme také sami. Pokud bychom měli srovnávat, tak situace se zlepšuje každým rokem s příchodem moderních technologií a jejich zaváděním do jednotlivých provozů. Přesto je nutné hledat stále nová řešení, jak dosáhnout stavu, kdy provoz společností ve městě nebude mít negativní vliv na život obyvatel. Proto se snažíme získané informace od občanů i z vlastních měření předávat dál s cílem situaci zlepšit. Velmi mě těší, že ani jednotlivým společnostem není stav ovzduší ve městě lhostejný a realizují, často nad své zákonné povinnosti, mnohamilionová opatření, která přispívají k eliminaci zápachu,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková.
Další informace:
tisková mluvčí města Otrokovice
+420 723 606 758, +420 577 680 449
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®